Zeytin Ezmeli Kanepeler

Tarif Puanı
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

18 kişinin defterinde

Zeytin Ezmeli Kanepeler

Bizim eli bol hanımlarımızın misafir günlerine pek yakışmaz, hafif kaçar denilebilir ama kanepe ikramı örneğin sıcak yaz günlerinin ikindi saatlerinde düzenlenecek arkadaş toplantıları için ideal bir menüdür. Biz genelde kanepeleri açılışlarda geniş tepsiler içinde servis edilirken görürüz ama evde verilen davetlerde de rahatça ikram edebilirsiniz. Örneğin çok sevilecek değişik bir kanepeyi evde kendiniz hazırlayabilirsiniz. Bunun için öncelikle geniş servis tabaklarına ihtiyacınız var. Bu tabaklardan dilediğiniz kadarına yumurta ezmeli kanepe ve zeytin ezmeli kanepe yapıp dizebilirsiniz. İkisinin de yapılışı kolay, tadı lezzetlidir. Bu tarifte zeytin ezmeli kanepe hazırlıyoruz.

  • Kişi Sayısı:
    5 kişilik bir davet için düşünülmüştür. kişilik
  • Hazırlama Süresi:
    1 saat dakika
  • Pişirme Süresi:
    Yok dakika

Malzemeler

İki paket kare biçimli tost ekmeği,

Bir kavanoz zeytin ezmesi,

Bir paket ince dilim hindi jambon,

Bir büyük kase içi kırmızı biberli yeşil zeytin,

Bir tutam dereotu,

Bol miktarda kürdan

Yapılışı

Önce tost ekmeğinin dört kenarındaki kabuklarını şeritler halinde keserek çıkarın. Ortada kalan beyaz ekmek dilimlerini de dört eşit parçaya kesin. Böylece bir sürü küçük parça beyaz ekmek diliminiz oldu.

 

Bu ekmeklerin üzerine tek tek zeytin ezmesi sürün ve servis tabağına dizin. Sonra ince dilimli hindi jambonları da küçük kareler halinde kesin ve zeytin ezmelerinin üzerine yerleştirin.

 

Yeşil zeytinlerin hepsini ortadan ikiye ayırın ve sivri kısımları üstte kalacak şekilde jambonların üzerine birer parça koyun. İstediğiniz kadar kürdanı kanepelerinize batırarak servis edebilirsiniz. Eğer yeterince vaktiniz varsa kürdana önce yarım zeytini geçirip sonra etrafına jambonu dalgalı biçimde sararak zeytinli ekmeklerin üzerine saplayabilirsiniz. Bütün kürdanların ekmek dilimlerine iyice saplandığından emin olun. En sonunda bütün tabağın üzerine de kıyılmış dereotu serpin. Bu arada ekmekleri yerleştirmeden önce servis tabağınıza dantelli servis kağıtlarından sererek sunumunuzu daha incelikli hale getirebilirsiniz.

 

Kanepe hazırlamak biraz da yaratıcılık ister. Örneğin zeytin ezmesi yerine dip malzemesi olarak kanepelerinize krem peynir sürebilirsiniz veya isterseniz haşlanmış yumurtaları biraz mayonez ile birlikte ezerek hazırlayacağınız bir ezme çeşidini kullanabilirsiniz.