Yumuşak Çiğköfte Lavaşı Tarifi

Tarif Puanı
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

16 kişinin defterinde

Yumuşak Çiğköfte Lavaşı Tarifi

Türk toplumunun geleneksel lezzetleri arasında yer alan çiğköfte lavaşsız tüketilmez. Çiğköfteyi eşsiz kılan lavaşın yapılması için ayrı bir emek sarf edilmesi gerekir. Bazı lavaşlar kalın iken bazıları ise ince olabilir. Bunun nedeni kişilerin kendi tarzına ve yöresine göre farklı türde yapım tekniği geliştirmesidir. Eğer siz de ince lavaş yapmak istiyorsanız size sunduğumuz tarifi tam olarak uygulayıp kısa sürede etkileyici sonuçlar elde edebilirsiniz. Öncelikle yapmanız gereken işlem malzemeler listesinde yer alan ürünleri eksiksiz bir şekilde temin etmek ve sırası ile hazırlamaktır. Malzemeleri temin ettikten sonra pişirme aşamasına geçerek hazırlanış bölümünü takip etmelisiniz. Burada yapılan anlatımları sırası ile uygulamanız önemlidir. Böylece çiğköfte lavaşı tarifini hazırlayacak, pişirecek ve ev halkına sunabileceksiniz. Afiyet olsun.

 • Kişi Sayısı:
  4 kişilik
 • Hazırlama Süresi:
  1 Saat dakika
 • Pişirme Süresi:
  3 Saat dakika

Malzemeler

Hamuru için;

 • 2 su bardağı un
 • 1 su bardağı su (azar azar kontrollü ekleyin)
 • 1 çorba kaşığı nişasta
 • 1 tatlı kaşığı tuz

Açmak için ;

 • Nişasta

Yapılışı

 1. Unu yoğurma kabınıza alıp üzerine nişasta ve tuz ekleyip karıştırın.
 2. Sonra üzerine azar azar suyu ekleyerek yoğuruyoruz.
 3. Kulak memesi kıvamında bir hamur elde ediyoruz.
 4. Bu hamuru 10-12 tane beze yapın.
 5. Bezelerin birbirine yapışmaması için üzerine az miktarda un serpip bir poşete koyuyoruz ağzını bağlıyoruz. Bezeleri bu şekilde 30 – 40 dakika dinlendiriyoruz.
 6. Sonra bezelerin iki tarafını da hafif nişasta ya batırıp yuvarlak şekilde açıyoruz.
 7. Yapışmaz bir teflon tavada açtığımız lavaşları çok sık çevirerek pişiriyoruz. Çok fazla pişmemesi gerekiyor yani Ekmek kadar pişmeyecek.
 8. Ocaktan aldığımız lavaşı sıcak sıcak hemen bir poşetin içine koyuyoruz yoksa sert olur. Pişen diğer lavaşları da bu poşete diziyoruz. Lavaşlarınız hazır olacaktır. Afiyet Olsun.