Yaza girerken nasıl beslenmeliyiz?

Tarif Puanı
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

20 kişinin defterinde

Yaza girerken nasıl beslenmeliyiz?

Yaza az bir süre kala kadınlar en büyük sorunları haline gelen artı kiloları düşündürmeye şimdiden başladı. Bilhassa tatile çıkacak olan bayanların en büyük korkulu rüyası istediği giysiyi giyememesidir. İşte yaza kısa bir zaman kala Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Gıda ve Perhiz Uzmanı Beslenme Uzmanı Elanur Yılmaz, herkesin rahatlıkla uygulayacağı ve kendisini formda tutacağı bir kaç beslenme ve diyet önerilerini paylaştı.

Mevsim geçişlerinde süratli kilo verme telaşı yaşandığına dikkat çeken Diyetisyen Elanur Yılmaz, kilo vermenin bir süreç olduğunu ifade ederek, bu yüzden sağlıklı bir gıda programı ve yaşam disiplinini uygulamaya çoktan açmak gerektiğini söyledi. Sürecin tek rehberin diyetisyenler olduğunu gösteren Yılmaz,  “Kilo tahsis etmek için formül gerçekten belirli. Sağlıklı ve ölçülü beslenin, kendi gıda düzeninizi oluşturun, hareket edin ve bol su için.” dedi.

İşte beslenme uzmanı Yılmaz’dan bir takım öneriler;

AZ VE SIK BESLENİN: Ayrıca metabolizmanız sürekli canlı olur, yavaşlamaz ayrıca de kan şekeriniz dengede kalır.

Bütün gün baştan başa tüketilen besinler 6 öğün olarak paylaştırıldığında kilo vermek de sancılı bir süreç olmaktan çıkacaktır. Az miktarlarda, sık aralıklarla alınan öğünler ile “3 asıl 3 ara” öğün kuralına aktarmak gerekir. Kan şekerinin dengelenmesi için 3 saatten artı aç kalmamaya itina gösterilmelidir. Bu sayede gün içinde tetiklenen tatlı krizlerini bastırmak ve tek bir öğünde çok artı yemek yeme isteğinden kurtulmak kolaylaşacaktır.

SU İÇİN: Su, yaşamın başlangıcıdır ve yaşamın devam ettirilmesi için gereklidir. Günde 10–15 su bardağı su içmelisiniz..

HAFTADA 2-3 DEFA BALIK TÜKETİN: Balık içerdiği omega-3 yağları ile yürek sağlığını korur, bilişsel işlevi güçlendir, metabolizma hızınızı yükseltir. Kişinin günlük omega-3 ihtiyacını karşılayabilmesi için haftada 2-3 kez balık tüketmesi gerekir.

2-3 KADEH SÜT İÇİN: Süt besinsel kaynaklar içerisinde en iyi kalsiyum kaynağıdır. Günde 2–3 su bardağı süt ve 1–2 dilim peynir tüketmelisiniz.

BÜTÜN TAHIL SEÇIM EDİN: Tam tahıl ürünleri içerdikleri posa nedeni ile en dinç tahıl grubunu oluşturur. Beyaz ekmek yerine bütün tahıl ekmeklerini, beyaz pirinç yerine kahverengi pirinci tercih etmeniz yaşam kalitenizi yükseltmekle kalmaz, kilo kontrolünde de başarılı olmanızı sağlar.

HAFTADA 2 KEZ KURU BAKLAGİL TÜKETİN: Kuru baklagiller posa ve B vitamini yönünden zengindir. Kan kolesterolünün ve kan şekerinin de dengelenmesinde etkin rol oynayan bu grup, besin düzeninizde haftada 2 kez olmalıdır.

HER GÜN ÇIĞ SEBZE TÜKETİN: Çiğ sebzeler içerdikleri vitamin, mineral ve antioksidanlar ile beslenmemizde çok önemli bir yere sahiptir.

TATLI İHTİYACINIZI MEVSİM MEYVELERİNDEN KARŞILAYIN: Ara öğünlerde fındık, fıstık, badem ile taze meyve tüketmek tatlı ihtiyacını karşılar ve beslenmenizin sıhhat değerini yükseltir. Metabolizmanızın hızlanmasında etkin olur.

Ve son olarak ta ALIŞTIRMA: Havaların ısınmasıyla beraber her gün en az 1 saat yürüyüş yapılmalıdır. Egzersiz metabolizmayı hızlandırırarak yağ yakımına tezgâhtar olur aynı zamanda serotonin hormonunu da artırarak mutlu olmanızı sağlar o süre her kese mutlu bol hareketli fit bir yaz diliyorum.”