Tuzlu Zeytinin Tuzu Nasıl Alınır?

Tarif Puanı
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

17 kişinin defterinde

Tuzlu Zeytinin Tuzu Nasıl Alınır?

 Tuzlu Zeytinin Tuzu Nasıl Alınır?

Kahvaltılarımızın vazgeçilmezi olan zeytin, ister sele ister normal olsun bazen istenilenden daha tuzlu olabiliyor. Tuzlu zeytinin tuzu nasıl alınır bilirsek, bu problemi basitçe çözebiliriz. En etkili ve sıkça kullanılan yöntemlerden biri, zeytini bir gece önceden sirke içinde bekletmektir. Sirkenin içerisinde bir gece beklettiğimiz zeytinler, içindeki bütün tuzu sirkeye salar ve az tuzlu bir kıvama gelir. Ancak sirkede beklettiğiniz zeytinlerin sirke kokusundan arınmasını istiyorsak, tüketmeden 10 dakika önce suda bekletmek gereklidir.

Zeytinin tuzu nasıl giderilir, sorusunun bir başka cevabı ise patatesli sudur. Bu işlemi yaparken kullanacağımız su, ılık olmalıdır. Derince bir kaba öce zeytinleri, daha sonra kabuğunu soyarak dörde böldüğümüz orta boy patatesi koyalım. Ardından zeytinlerin üzerini örtecek miktarda ılık suyu ekleyelim ve 4-5 saat bekletelim. İstediğimiz tuz oranına göre süreyi uzatabilir ya da kısaltabiliriz. Kullandığımız çiğ patatesler tuzu emerek, zeytinlerimizi fazla tuzdan arındıracaktır.

Zeytinin Servis İçin Hazırlanışı

Zeytin yemeğe nasıl hazır hale getirilir, bazı pratik bilgiler verelim. Öncelikle saklamak istediğimiz zeytinimizi, mutlaka ayçiçek yağı koyarak saklamalıyız. Yağın miktarı fazla olmamakla birlikte zeytinlerin tamamını yağlamalıdır. Başka çeşit yağ kullanımı zeytinin bozulmasına sebep olabilir.

Yemek için servis esnasında, üzerine hafifçe zeytinyağı gezdirmek ise daha güzel bir lezzet için faydalı olacaktır. Arzuya göre üzerine kekik ve kırmızıbiber ekebilir, dilerseniz limon dilimleri ile hoş bir aroma da katabilirsiniz. Bu şekilde hazırladığımız zeytinleri, az miktarda yiyeceğimiz kadar hazırlamak daha iyi olacaktır.