Tencerede Kek Pişirilir Mi

Tarif Puanı
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

28 kişinin defterinde

Tencerede Kek Pişirilir Mi

Türk mutfağı zengin ve yöresel yemekleriyle meşhur olmasına rağmen, ayrıca Türk kadınları da yeni tarifler denemeyi hatta tarifleri kendileri oluşturmayı da çok severler. Bu yüzden birçok yeni yemek tarifini de oluşturmuş olurlar.
Hamur işleri hem Türk mutfağı için hem de Türk kadınları için vazgeçilmezdir. Tatlıları, tuzluları hatta hem tatlı hem tuzluların birbirleriyle karıştırılmasıyla türlü türlü yenilik, yeni yemek tariflerine ulaşmak mümkündür.
Tencere Keki
Kekler de hem yapımının kolaylığı açısından hem de hafif ve zenginleştirilmesi mümkün olan tarifleri açısından Türk mutfaklarının vazgeçilmezleri arasına girmiştir. Türlü türlü tariflerin içinden en ilginç ama bir o kadar da kolay olan Tencere Keki tarifi.
İsim ilk kulağa geldiğinde inanılacak gibi gelmese de tencere de kek pişirmek bir o kadar kolay, bir o kadar lezzetli. Tencerede kek pişirmenin fırında pişen keklere en büyük artısı ise daha nemli ve yumuşak bir kek deneyimi sunması. Yani tencerede pişen kekler ıslak keklere en benzer olanlar denebilir.

  Malzemeler:

-1 su bardağı şeker

-2 tane yumurta

-1/2 bardak sıvı yağ

-1/2 bardak süt

-Kabartma tozu

-Vanilya

-1,5 bardak un

-2-3 yemek kaşığı kakao

Yapılışı:

İlk önce şeker ve yumurtayı bir kabın içine döküp iyice çırpılmalı. Üzerine yağ, süt, un, kabartma tozu ve vanilya sırasıyla eklenmeli. Çırpıcı ile karıştırıldıktan sonra üzerine kakao eklenmeli ve mikserle çırpılmalı.

Tüm malzemeler iyice karıştıktan sonra, yuvarlak bir borcamın içini yağlayıp kek hamuru dökülmeli. Borcamın içine sığabileceği bir tencere çıkarılıp içine önce borcamı, daha sonra borcamla aynı hizaya gelecek şekilde su koyulmalı.

Tencerenin üzerine temiz bir örtü (mutfak havlusu) örtülmeli, üzerine de kapak kapatılmalı. Orta ateşte pişirilmeli. Yaklaşık 30 dakika sonrasında bir kürdan yardımı ile kontrol edilebilir. Pişmişse çıkarılabilir. Borcam soğuduktan sonra kek rahatlıkla çıkacaktır.

[effecto-bar]