Su İçmek İçin Doğru Zamanlama

Tarif Puanı
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

18 kişinin defterinde

Su İçmek İçin Doğru Zamanlama

Su İçmek İçin Doğru Zamanlama

En temel ihtiyacımız olan su; vücudumuzda %60’tan fazla oranda bulunmakta. Suyun faydaları ya da görevleri saymakla bitmeyeceği gibi eksik ya da fazla su alımının zararları da bulunmaktadır. Günlük tüketilmesi gereken su miktarı kişiden kişiye göre değişmekte olup kadınlar için 8 bardak erkekler için 12 bardak önerilen miktarlardır. En basit şekliyle ise kilonuzu 30 gramla çarparak günlük tüketmeniz gereken yaklaşık su miktarını bulabilirsiniz.

Peki, su tüketilirken dikkat edilmesi gereken noktalar neler? Her fırsat bulduğumuzda ya da günün her anında su tüketmek doğru bir hareket mi? Bu konuda yapılan araştırmalara ve doktorların tavsiyelerine kulak vermekte yarar var. Su tüketimindeki doğru zamanlama suyun hali hazırda saymakla bitmeyen faydalarını artırmakta ve bu etkilerden tam anlamıyla yararlanma konusunda yardımcı olan en önemli unsurlardan biri belki de.

Su tüketiminin zamanlamasında dikkat edilmesi gereken noktaları kısaca şöyle sıralayabiliriz:

  1. – Sabah uyandığınızda mutlaka ama mutlaka 1 ya da 2 bardak su içmek metabolizmayı harekete geçirerek bir anlamda iç organların güne başlamasını sağlayacaktır.
  2. – Yemeklerden 30 dakika önce 1 bardak su içmeniz hem kilo alma riskinizi azaltacak hem de metabolizmanızı çalıştırarak sindirime yardımcı olacaktır.
  3. – Acı yedikten hemen sonra içilen su reflü, gastrit ve bağırsak hastalıklarına; meyve yedikten sonra içilen su asit oluşmasına; tatlı yedikten sonra içilen su ise şekerin yükselmesine neden olmaktadır. Bu yiyecekler tüketildikten sonra su içmek için kısa bir süre beklenmesinde fayda vardır.
  4. – Duş almadan önce 1 bardak su içmek tansiyonunuzu dengeleyerek sıcaktan tansiyonunuzun yükselmesini engelleyecektir.
  5. – Duştan sonra su içmek ise organların yaşlanmasına neden olacağı için kısa bir süre su içilmemesi önerilmektedir.
  6. – Gece yatmadan önce 1 bardak su içmeniz beyin kanaması, felç ve kalp krizi riskini ciddi anlamda azaltmaktadır.