Şişede Katı Yoğurt Mayalama Tarifi, Nasıl Yapılır ?

Tarif Puanı
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2,50 out of 5)
Loading...

33 kişinin defterinde

Şişede Katı Yoğurt Mayalama Tarifi, Nasıl Yapılır ?

Katkısız doğal organik ev yoğurdunu daha önce evde yapmayı denediniz mi? Katkılı bir hayattan katkısız bir hayata geçmek için tam zamanı. %100 organik tamamen doğal ev yapımı katı yoğurt tarifi ile karşınızdayız. Sizde denedikten sonra marketten yoğurt almaktan vazgeçeceksiniz.

 • Kişi Sayısı:
  4-5 kişilik
 • Hazırlama Süresi:
  180 dakika
 • Pişirme Süresi:
  30 dakika

Malzemeler

 • 5 Kg süt
 • Yoğurt Mayası

Yapılışı

Öncelikle tarifimi 5 kg süt üzerinden size anlatayım. İsterseniz bu miktarı çoğaltıp azaltabilirsiniz.

yoğurt tarifi

Mandıradan aldığımız 5 kg sütü öncelikte tel süzgü ile süzerek geniş bir tencereye alalım ve  kaynamaya bırakalım.  Süt kabarmaya başladıktan sonra sonra bir kepçe yardımıyla kısık ateşte 10-15 dk kadar karıştıralım ve ocağı kapatalım.

yoğurt tarifi (2)

Mutfak tezgahımızın üzerine serdiğimiz ve daha sonra üzerini örtebileceğimiz  beze cam kavanozları  dizerek sütü sıcak bir halde koyalım ve soğumaya bırakalım.

yoğurt tarifi (5)

Cam kavanozlara aldığımız sütün mayalama aşaması için ideal sıcaklık derecesi 38-43 derecesidir. Derecesi olmayanlar için en kolay yöntem serçe parmağınızla süte dokunduğunuz çok hafif bir yanma hissi hissedeceksiniz. Sütünüz bu kıvam da iken evinizde bulunan hazır yoğurttan her kavanoz için iki tatlı kaşığını bir kaba koyarak çırpın ve kavanozdaki sütün içerine dökerek iyice karıştırın.Kavanozları sıkıca kaparak üzerini örtün.

yoğurt tarifi (6)

3 saat sonra mayalanma süreci tamamlanmış olacaktır. Örtünüzü açarak kavanoz kapaklarını açın ve yarım saat kadar soğumaya bırakın.

Bu soğuma işlemi de bittikten sonra kapakları tekrar kapatarak buzdolabınızda 1 gün bekleterek afiyetle yiyebilirsiniz.