Parfe Nasıl Yapılır

Tarif Puanı
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

24 kişinin defterinde

Parfe Nasıl Yapılır

Gerekli malzemelerle yapılan kremalı karışımın buzdolabında dondurarak hazır hale getirilmesine parfe denir. Kelime anlamıyla parfe; Fransızca’da harika, mükemmel anlamında kullanılmaktadır. Parfenin birçok çeşidi yapılabilir limonlusu, kahvelisi, çikolatalı, çilekli gibi malzemelerle yapabilirsiniz.

  • Kişi Sayısı:
    5-6 kişilik
  • Hazırlama Süresi:
    25 dakika
  • Pişirme Süresi:
    15 dakika

Malzemeler

1) 2 Paket kremşanti (1 kutuda 2 paket var)

2) 2 Su bardağı soğuk süt (400 gr)

3) 2 Yemek kaşığı pudra şekeri

4) 1 Buçuk paket pötibör bisküvi

5) Yarım çay bardağı damla çikolata

6) Yarım çay bardağı fındık veya ceviz

7) Çilek

8) Parça çikolata

Yapılışı

1) İlk önce yapmamız gereken çileklerimi alıp küp küp kesmek.

2) Malzemeler bölümünde bulunan soğuk sütün gramının fazlasını atmamak şartıyla kremşanti ve pudra şekerinin geniş bir kapta süt ile birlikte karıştırıyoruz koyulaşıncaya kadar karıştırmamız gerekli.

3) Elde ettiğimiz karışımın içine bisküvilerimizi çok büyük olmadan parça parça atıyoruz.

4) Bisküvileri attıktan sonra tekrar karıştırıyoruz fakat dikkat etmemiz gereken nokta şu karıştırırken bisküvileri ezmiyoruz.

5) Küp küp kestiğimiz çileklerimizi ve damla çikolatamızı karışıma ilave edip tekrar karıştırmaya başlıyoruz. Fazla karıştırma işlemi olduğu için karıştırmaya çok çok fazla süre ayırmayın, zamanınızı değerlendirin.

6) Hangi kabı kullanacaksınız kabın içine streç filmi koyun yok ise buzdolabı poşeti de olur. Güzel bir şekilde yaydıktan sonra kabın dışına yaydığımız hangisiyse onun bir kısmı dışarıda kalsın.

7) Daha sonra elde ettiğimiz karışımı içine döküyoruz ve dışarıda bıraktığımız kısımla parfemizin üstünü güzel bir şekilde kapatıyoruz.

8) Eğer yemek için acele etmiyorsanız bir gün önceden yapmanızı tavsiye ederim. Hemen yemek istiyorsanız parfemizin olması için 4 saat beklemeniz gerekmektedir.

9) Kabımızı buzdolabına yerleştiriyoruz derin dondurucuya değil. Fakat dondurucuya atarsak yemeden önce dondurucudan çıkartıp buzdolabının normal soğukluğuna koyarak 15-20 dakika bekleyin.

10) Parfenizi buzdolabından çıkardıktan sonra dilediğiniz malzemelerle üstünü süsleyebilirsiniz ve afiyet olsun.
[effecto-bar]