Mutfaktaki Kokuları Engellemenin Yöntemleri

Tarif Puanı
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

17 kişinin defterinde

Mutfaktaki Kokuları Engellemenin Yöntemleri

mutfaktaki kokuları engellemenin yöntemleri

Mutfaktaki kokuları engellemenin yöntemleri nelerdir bildiğinizde bundan böyle ne mutfağınız ne de eviniz kötü kokularla baş başa kalacak.

Soğan kokusunu ellerinizden çıkarmak için, önceden haşladığınız patatesi mutfaktaki işiniz bitince elinize sürerek beş dakika kadar ovabilirsiniz.

Mutfaktaki kokuları engellemenin yöntemleri nelerdir?

Kaz, ördek ve av hayvanlarının eti ağır kokulu olanların, bu kokularını gidermek için unla ovuşturmak ve yarım saat kadar unun içinde bırakmak lazımdır. Av etinin hangisi olursa olsun fırında pişirmeden önce evvela haşlamalı, sonradan soğan suyu, tuzlu, biber, arzu edilen baharatı karıştırıp, haşlanmış etin etrafına sürmeli, en son olarak da yumurta sarısını yoğurtla karıştırıp eti bu karışıma bulayıp, yağlanmış tepsiye koyup fırına sürmelidir.

Uzunca bir zaman kullanılmayan eski çaydanlıklar, zamanla o kadar de hoş olmayan bir koku edinirler. Bunu önlemek için en kolayı, içine bir parça kesme şeker koymaktır.
Karnabaharın haşlama suyuna bir miktar süt katarsanız kar gibi beyaz olduğunu, ayrıca de fena kokmadığını farkedeceksiniz.

Kereviz pişirirken kokusunu almak için içine birazcık lahana turşusu koyun. Turşu, kerevizin kokusunu alacaktır.

Lahananın pişerken böylece de hoş olmayan bir kokusu vardır. Bunu önlemek için, lahanayı pişireceğiniz tencerenin içine, azıcık ekmek içi hazırlamak yeterlidir. Yemeğe karışmaması için, ekmek içlerini minik temiz bir torba içinde koymanız, sonradan alıp atmanız da size büyük rahatlık sağlayacaktır.

Ellerdeki sarımsak kokusunu çıkarmak için avucunuza azıcık tuz alıp, hafifçe nemlendirdikten daha sonra iyice ovalayın. Sabunla da ayrıntılarıyla yıkarsanız sarımsak kokusunun çıkmış olduğunu göreceksiniz. Hatta soğan ve balık kokusunun da.

Soğan soymaya başlamadan önce parmaklarınızı sirkeye batırırsanız, soğan kokusunun elinize bulaşmadığını göreceksiniz.

Balık kokusunu tabaklardan, çatallardan, bıçaklardan çıkarmak hiç basit olmaz.Balık kokusunu çıkarmak için yıkama suyunun içine bol miktarda kahve telvesi atın. Telve balık kokusunu emecektir. Sonradan bildiğiniz gibi bol miktarda suyla durulayın.