Makarnada Sosun Önemi Nedir, Hangi Makarnaya Hangi Sos Kullanılır

Tarif Puanı
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

20 kişinin defterinde

Makarnada Sosun Önemi Nedir, Hangi Makarnaya Hangi Sos Kullanılır

Bilindiği üzere makarnanın ana vatanı İtalya’dır. Yapımı kolay, maliyeti ucuz olan makarna mutfağın kurtarıcısı gibidir. Yemeğin yanına alternatif arayanların vazgeçilmezidir. Makarna pişirildikten sonra sade tüketilebileceği gibi çeşitli soslarla lezzetine lezzet katılarak da tüketilebilmektedir. Makarnada sosun önemi nedir, diye soracak olursanız makarnanızı daha da özelleşip farklı bir tat oluşturmaktadır diye cevaplayabiliriz. Birçok makarna sosu bulunmaktadır. Hatta farklı sosları karıştırarak farklı soslarda elde etmek mümkündür. Makarna sosu hazırlamak oldukça kolaydır. Sebzelerden rahatlıkla sos hazırlanabileceği gibi farklı baharatlarla da değişiklikler yapılabilir. Bunun yanı sıra makarnalara değişik peynirler eklenerek de makarna zenginleştirilebilir.

Hangi makarnaya hangi sos kullanılır, bilmek gerekir. Aksi takdirde birbirine zıt olan makarna ve soslarla soframızı etkileriz. En ideal makarna çeşidi olan Spaghetti her sos ile kolaylıkla uyuşabilen bir makarnadır. Çubuk makarna olarak da bilinen Spaghettiye en çok yakışan sos domates sosudur.

Bunun yanı sıra mantı makarna olarak bilinen makarnalara en çok yakışan sos, kıymalı sotedir.

Aslında her makarna her çeşit sos ile kullanılabilmektedir. En çok tercih edilen makarna soslarına baktığımızda peynirli makarna,

mantarlı makarna,

kıymalı makarna,

göze çarpmaktadır. Elbette ki son yıllarda makarnalar için hazır soslar geliştirmiştir. Bu soslar, sizi ayrıca bir makarna sosu hazırlama derdinden kurtarıyor. Ama makarna sosunuzu kendi ellerinizle hazırlamanız hem sağlıklı hem de eğlenceli olacaktır.