Kuru İncir Dolması

Tarif Puanı
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

18 kişinin defterinde

Kuru İncir Dolması

Her ne kadar dolma dendiği için akla sıcak yemek getirse bile kuru incir dolması bir tatlı çeşididir. Şerbetli tatlı çeşitleri içinde yer alır. Kuru incirin ağdalı tadı bu tatlıda kaymağın hafifliği ile dengelenir ve gerçekten lezzetli bir tat ortaya çıkar. Zaten tariflerde kaymaklı incir tatlısı  ya da cevizli incir dolması olarak da bulabilirsiniz. Yöreye göre farlılıklar gösteren bu tatlının yapımında Datça taraflarında ceviz yerine bütün veya kıyılmış halde badem kullanılır. Bazı tariflerdeyse incirler suyun yerine sütün içinde pişirilir. Seçim size kalmış.

  • Kişi Sayısı:
    6 porsiyondur. kişilik
  • Hazırlama Süresi:
    15 dakika, dakika
  • Pişirme Süresi:
    30 dakikadır. dakika

Malzemeler

Yarım kilo kadar (18-20 tane) kuru incir ki üzerine bastırılmamış kuru incirlerde seçmek daha iyi sonuç verecektir.

100 gram ayıklanmış ceviz içi,

 

Şerbet yapımı içinse yarım su bardağından biraz fazla toz şekere ve bir bardak suya ihtiyaç var. Fakat incir zaten yeterince tatlı deyip şeker yerine aynı miktar pekmez de tercih edebilirsiniz.

Yapılışı

Kuru incirleri bir saat kadar suda bekletin. Sonra saplarını ellerinizle kırıp alın ve incirlerin içlerini hafifçe elinizle açın. İçlerine kıyılmış ceviz içi doldurun. Veya bütün halde iki yarım ceviz içi koyabilirsiniz, hepsi olur. Yayvan bir tencereye incirleri dizin. Şerbet için hazırladığınız malzemeleri karıştırın, şekerli suyu tenceredeki incirlerin üzerine boşaltın. Kısık ateşte incirler şerbeti içlerine çekene kadar pişirin. Cevizlerin yumuşaması gibi bir olayı beklemeyin.

 

Kuru incir tatlısının sunumu için kaymak veya dondurmadan yararlanabilirsiniz. Dondurma tercih ediyorsanız incirlerin özellikle soğumasını beklemeniz gerekecek. Kaymak bu tatlıya çok daha fazla yakışıyor ama kalorisi de bir anda çok yükseliyor. Servis tabağınızın çevresine ve kaymağın üzerine toz haline getirilmiş çam fıstığı serpmeniz ise güzel bir sunum olacak. Bazı tariflerde kaynama suyu yerine süt konuyor ya da suyun içine bir tane portakalın kabuğu rendelenip atılıyor. Bir vanilya çubuğu da kaynarken eklenebilir ya da toz tarçın serpebilirsiniz. Bu çeşit minik değişiklikler sonuçta incirin, kaymağın ve cevizin o muhteşem beraberliğini bozmuyor.