Kolesterolü Düşüren Besinler

Tarif Puanı
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

15 kişinin defterinde

Kolesterolü Düşüren Besinler

Kolesterolü Düşüren Besinler

Bilindiği üzere kolesterolün yükselmesi kalp ve kalp damar hastalıklarının artmasına neden olmaktadır. Kolesterol ilaçları ise bazı nedenlerden dolayı bazı hastalara önerilmemektedir. Bu yüzden sizlerde kolesterol ilaçlarını kullanamıyorsanız bazı kolesterol’ü azaltan yiyeceklere yönelebilirsiniz. Bu sayede kolesterolünüz zamanla istediğiniz orana yaklaşacaktır ve düşecektir.

Öncelikle bilinmesi gereken ilk önemli nokta kolesterolü en çok arttıran yiyecekler yağlı besinlerdir. Bu süre zarfında bu tür gıdalardan uzak durmanızda fayda vardır.

Ünlü doktorların birçoğu belli başlı besinlerde kolesterolünüzü azaltabileceğinizi savunmaktadırlar sizlerde bu belirteceğimiz kolesterolü düşüren besinleri tüketerek kolesterolünüzü azaltabilirsiniz.

 1. Yulaf kepeği
 2. Ceviz, Fındık, Badem
 3. Elma (kuvarsitin ve pektin)
 4. Sarımsak ( Alicin ), soğan (kuvarsitin)
 5. Soya (soya sterol ve stanolleri, genistein)
 6. Balıklar ve bununla birlikte Balık Yağı (Omega-3)
 7. Keten tohumu (Omega-3 ve PSSA)
 8. Ahududu (pterostilben)
 9. Greyfurt (pektin)
 10. Havuç (beta-karoten)
 11. Kuru fasulye ve diğer bakliyat (quargum)
 12. Zeytinyağı (tekli doymamış yağ asitleri)
 13. Yeşil ve siyah çay (kateşinler)
 14. Üzüm (resveratrol)
 15. Domates-karpuz (likopen)

Yukarıda saymış olduğumuz birçok besin düzenli kullanımı sonucunda dediğimiz gibi kolesterolünüzün düşmesine ve zamanla kaybolmasını sağlar ama bu noktada dediğimiz gibi yağlı besinleri azaltmanızın sizin için önemi bulunmaktadır.

Yukarıda belirttiğimiz besinlerden en önemli ve etkililerini sayacak olur isek ceviz, fındık ve badem üçlüsünün etkili olduğunu söyleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra balık ve balık yağı’nın etkilerinin arasında da kolesterol’e olan etkilerini okuyabilirsiniz. Bu saydığımız besinlerden de anlayacağınız gibi içinde omega 3 bulunan yiyecekler kolesterolünüzün düşmesine katkı sağlar.

Sizlerde yukarıda belirttiğimiz hususlara abartıya kaçmayacak bir şekilde önem verir iseniz sizde kısa süre içerisinde kolesterolünüzün düştüğünü fark edeceksinizdir.