İzmir’in En İyi Söğüşçüleri

Tarif Puanı
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

84 kişinin defterinde

İzmir’in En İyi Söğüşçüleri

Her lezzet meşhur olduğu yörede yenmelidir. Bu eşsiz tatların tam olarak damakta bıraktığı lezzet böyle anlaşılabilir. İzmir söğüşte İzmir’in kusursuz lezzetleri arasında bulunuyor. Peki, Anadolu’nun geniş mutfağına ait olan İzmir Söğüş nedir? Sakatat kokteyli olarak da ifade edilen İzmir Söğüş, İzmir halkının vazgeçemediği lezzetler arasında bulunmak ile birlikte İzmir’e gelip de bu lezzeti yerinde yiyenlerin de bir ömür unutamayacakları lezzetler arsında yer alıyor.

İzmir Söğüşün İçinde Neler Var

Özellikle kuzu kelle kullanılarak yapılan bu yemek İzmir’de her yerde kolaylıkla bulabileceğiniz tatlardandır. Fakat bu işi hakkı ile yapan yerlerde yemek başka bir keyiftir. İzmir Söğüş içindekiler ile lezzet deposuna dönüşüyor. Kellenin yanı sıra beyin ve yanak gibi hayvanın sakatatları güzelce temizlenerek kullanılıyor. Ayrıca bu karışımın içerisine maydanoz ve soğan da eklenerek lavaşta servis ediliyor. Fakat genellikle makbul olanı çift pideye sarılmış olanıdır. İlk kez bu lezzeti tadan pek çok kişinin sorduğu soruların başında İzmir Söğüş içinde ne var ya da Söğüş neyden yapılır sorusu oluyor. Çünkü birbiri ile uyumlu olan birden fazla sakatat öyle kusursuz bir lezzet sunuyor ki ister istemez pek çok kişi içerisindekileri sorgulamaya başlıyor.

İzmir Söğüş Nasıl Yapılır?

İzmir’de özellikle gece acıktığınızda en iyi alternatif İzmir Söğüştür. Peki, İzmir Söğüş nasıl yapılır? İzmir söğüş için öncelikle kuzu kellesi temizlenir. Temizlenen kelleden çıkan, dil, beyin ve yanaklar da alınır. Tüm bunlar hassasiyet ile temizlendikten sonra güzelce haşlanır. Haşlanan kafa sakatatları ince ince doğranır. Tüm bu malzemeler harmanlanmış bir biçimde lavaşın ya da pidenin üzerine alınır. Genellikle pide kullanılır ve pidelerinde çift olmasına dikkat edilir. Tüm bu kelle malzemelerinin üzerine yine piyaz biçiminde doğranmış olan kırmızı soğan ilave edilir. Ayrıca ince kıyılan domatesler ve maydanoz da son olarak ilave edilerek rulo biçiminde sarılır. Böylece ortaya tadı damağınızda kalacak bir lezzet çıkar. Söğüş içindekiler ile bir bütün oluşturuyor. Fakat unutmamak gerekir ki İzmir söğüş her yerde bulunabilir bir tat olsa da her yerde yenilmez. Peki, İzmir söğüşü nerede yenir?

İzmir Söğüş Nerede Yenir?

İzmir’de pek çok kişinin mütemadiyen tüketmekten keyif aldığı hatta İzmir’de en çok yenen yemekler arasında bulunan İzmir Söğüşü hakkını vererek yapan yerlerde yemek gerekir. Peki, bu mekanlar nerelerdedir.

  1. Mustafa’nın Yeri

Hisarönü Söğüşçüsü olarak da bilinen Mustafa’nın yeri Kemeraltında bulunuyor. Küçük ve salaş bir mekan olmasına rağmen oldukça temiz olması ile bilinen bu mekan İzmir’de söğüş yemek için özellikle tercih ettikleri yerlerin başında geliyor. Bu mekanın sahibi olan Mustafa Bey işe küçük bir el tezgahı ile başlamıştır. Halen de günümüzde yolu Kemeraltına düşenlerin uğrak noktası haline gelmiştir. Bu işletme 1975’ten bu yana lezzetinde ödün vermeyerek İzmir halkına hizmet vermeye devam ediyor. İlk kez gidecekler için ufak bir hatırlatma yapmak gerekirse Mustafa’nın yeri Kemeraltı Çarşısında ki Hisar Camiinin hemen önünde bulunuyor.

  1. Söğüşçü Cimbomİzmir söğüş müdavimlerinin vazgeçilmez mekanlarından biri de Söğüşçü Cimbom’dur. Mekan Kemeraltında bulunmak ile birlikte kendine has bir ortamı bulunuyor. Oldukça lezzetli söğüş yapan mekan Ramazan Usta’nın yeri olarak da bilinir. Sarı kırmızı renklere karşı sempatiniz var ise bu mekan tam da size göre tasarlanmıştır. Söğüşün çıkış yerini bilmeyenler için söylemekte yarar var. Söğüş bir Niğde lezzetidir. Ramazan Ustanın da Niğdeli olması ve her cümlesinin sonunda Cimbom sıfatını getirmesi de pek çok kişiyi bu samimi mekana çekmektedir. Mekana ilk girdiğinizde de mutlaka “Hoş Geldin Cimbom” cümlesi ile karşılanırsınız. Sevgi ile hizmet veren Söğüşçü Cimbom bu işi tam 30 yıldır büyük bir özveri ile yapıyor.


  1. Söğüşçü Acoİzmir genelinde 4 farklı yerde şubesi bulunan Söğüşçü Aco bu işe 1984 yılında başlamıştır. İşe ilk başladığı sıralarda sadece küçük bir el tezgahı bulunurken şimdilerde 4 şubeye ulaşmış olması işindeki başarıyı kanıtlar niteliktedir. İzmir’de söğüşçü arayanların aklına ilk gelen mekanlardan bir olma özelliğine sahip olan Söğüşçü Aco kusursuz ve temiz bir iş çıkarmaktadır. Diğer söğüşçülerden biraz farklı olarak İzmir söğüş yapan Aco Söğüşün içine yeşillik olarak taze nane de eklemektedir. Özellikle bu aromadan hoşlananlar için baskın bir lezzet ortaya çıkıyor. İzmir merkezde bulunan şubesi Bostanlı ve Güzelyalı da olmak ile birlikte şubelerden diğerleri ise Narlıdere ve Bornava’da bulunuyor. İzmir Söğüş Bornova mekanları neresidir denince akla ilk Söğüşçü Aco gelir. Burada günün her saatinde Söğüş lezzetinin tadına varma imkanı bulabilirsiniz.

  1. Hüseyin Ustanın Yeri


 

Meşhur Söğüşçü Hüseyin Usta olarak da bilinen mekan akşam saat 10’da kadar açık olmaktadır. Bu mekanın en büyük özelliği genellikle Kemeraltı’nda bulunan söğüşü Alsancak’a taşımasıdır. İzmir Alsancak Şehitler Caddesinde bulunan Söğüşçü Hüseyin usta İzmir’in en yoğun caddelerinden birinde bulunuyor. Rahatlıkla ulaşılabilir olması sayesinde özellikle öğle paydosunda da pek çok kişinin öğle yemeği için tercih ettiği mekanlar arasında yer alıyor. Küçük bir büfe görünümünde olması sizleri yanıltmasın. Söğüşçü Hüseyin ustanın müdavimleri oldukça fazladır. Bu talepte 1999 yılından bu yana temizliğinden ve lezzet kalitesinden ödün vermeyen bir işletme anlayışına sahip olması bulunuyor. Yumuşacık pidesi ve lavaşının yanı sıra her daim taze olan yeşillikleri ile İzmir söğüş sipariş talepleri anında karşılanıyor. Ayrıca bu mekanda her daim lezzetli ayran bulmak da mümkündür. Ayranların hazır değil hakiki ev yapımı olduğunu da belirtmekte yarar bulunuyor.

  1. Söğüşcü Murat Amca


 Söğüşü yiyenlerin “Söğüşte bir numara” olarak adlandırdıkları Söğüştü Murat amca hem lezzet kalitesi hem de temiz olması ile ön plana çıkıyor. Ayrıca hızlı servis olarak söğüş yapan mekanlar sıralamasında başı çekmektedir. İzmir Bornova söğüşçüleri arasında bulunan bu mekan özellikle samimi ve hoş sohbet çalışan ve sahibi ile gidenlerin yeniden gitmesini sağlıyor. Işıkken, Kamil Tunca’da bulunan Söğüşçü Murat Amca müşterilerini her daim güler yüz ile karşılamakla birlikte söğüşte de bol malzeme koyuyor. Sabah 6’dan itibaren burada İzmir Söğüş yeme imkanı bulabilirsiniz.

  1. 35 Miss Söğüş


 

Sabah 9’dan başlayarak akşam saat 22’ye kadar hizmet veren bu mekan Alsancak’ta hizmet veriyor. İzmirliler tarafından oldukça sevildiği için aynı isimle farklı mekanlar bulunsa da 35 Miss Söğüş sadece Alsancak’ta bulunuyor. Söğüşte kullanılan malzeme süt kuzu malzemesi olduğu için İzmirlinin uğrak söğüşçülerinden biri haline gelmiştir. İzmir söğüş fiyatları bakımından oldukça uygun olma sebebi ile de başta öğrenciler olmak üzere her kesimden kişiye mükemmel bir lezzet sunuyor. Ayrıca paket servis imkanlarından da yararlanılabilir.

  1. Balçova Efsane Söğüşİzmir Balçova’da İzmir söğüş yapan mekanların başında bulunan Efsane Söğüş Mithatpaşa caddesinde bulunuyor. Paket servis hizmetinin de bulunması Büyük bir şans olarak nitelendirilirken bu mekan lezzetinin yanı sıra temizlik konusunda hassasiyeti ile de ön plana çıkıyor. Balçova’da uzun yıllardır hizmet veren bu mekan bol malzemesi ile söğüşün keyfini sürmek isteyenler için en ideal mekanlar arasına adını yazdırıyor.


[effecto-bar]