Hepsi Tek Başına Bir Eczane

Tarif Puanı
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

18 kişinin defterinde

Hepsi Tek Başına Bir Eczane

1. Limon: Limon özellikle ünlüler tarafından en iyi detoks yiyeceği olarak kabul ediliyor. Oldukça yüklü bir C vitamini kaynağı olmasının yanı sıra, limon vücudunuzun PH ve asit – alkali değerlerini dengede tutmaya yarıyor. Bu demektir ki, vücudunuzda faydalı bakteriler daha kolay üreyebilecek ve dışarıdan aldığınız zararlı maddeler kolaylıkla atılabilecek.

 

2. Acai çileği: Küçükcük olabilirler lakin Acai çilekleri dünyadaki en dinç antioksidanlardan biridir, bir de enerjinizi de oldukça arttırırlar. Vücudunuzdaki artı yağdan, zararlı serbes radikallerden ve karbonhidratlardan arındırırlar.

 

3. Kurt Üzümü: Bu elips şeklindeki ufak kırmızı meyveler genellikle kurutulmuş şekilde satılıyor.Bu minik meyveler içinde vitaminler, beta karotenkler ve kansere aleyhinde bağışıklığı arttıran maddelerle dolu ufak kırmızı bombalar gibiler. Antioksidan etkisi için ise günde bir avuç kurt üzümünü atıştırmalık olarak yiyebilir veya sabahtan yediğiniz yulafınızın içine katabilirsiniz.

 

4. Nar: Antioksidan olarak çok kaslı bir meyve daha. Mücevher görünümlü her küçük tanecik, flavenoidslerin yanı sıra A, C, E vitaminleri, folik asit ve demir içeriyor. Ayrıca cildinize de mükemmel geliyor.

 

5. Yeşil sebzeler: İşte annenizin size aralıksız yeşil sebzeler yedirmek istemesinin nedeni; lifleri baştan sona sindirimi ve dolayısıyla toksinlerden kurtulmanızı kolaylaştırdığı gibi; A, C,E vitaminleri ve demir bakımından da çok zenginler. Bu sebzelerden azami beslenme değerini almak için, çiğ olarak ya da salata formunda tüketmeye çalışın.

 

6. Sarımsak: Nefesinizi biraz kokutuyor olabilir lakin sarımsak sağlığınız için çok faydalıdır. Her bir dişi oldukça fazla antioksidan içermesinin yanı sıra bununla beraber allicin adlı maddeyi doğal olarak içinde taşır. Bu madde vücudunuzda antioksidan etkisi görür.

 

7. Keten Tohumu: Günde sadece 2 yemek kaşığı keten tohumu günlük omega 3 ihtiyacınzın ve doymamış yağ ihtiyacınızın tamamını karşılar. Bu tohumlar ayrıca magnesyum, lifler ve antioksidanlar içerir.

 

8. Brezilya Kestanesi: Tuzlanmamış, işlemden geçirilmemiş haliyle bu kestaneler detoks diyetiniz için mutlaka zorunlu. Bu kestanelerde bağışıklığınızı güçlendiren ve enerjik olmanızı sağlayan selenyum maddesi var, bunun yanı sıra E vitamini, bakır, magnesyum, manganez, potasyum, kalsiyum ve demir de içeriyor.

 

9. Beyaz Çay: Yeşil çayın detoksunuza ne dek yardımcı olduğunu eminim daima duyuyorsunuz, ama meslek antioksidan açısından zenginliğe gelince, beyaz çayı mutaka denemelisiniz. Beyaz çay, çay bitkisinin henüz tam olgunlaşmamışken toplanan yapraklarının kurutulmasıyla elde ediliyor.

 

10. Isırgan Otu: Yaprak olarak bakıldığında şayet azıcık başbelası olabilirler, lakin ısırgan otları çayınızın ya da çorbanızın içinde tüketildiğinde, doğadaki en iyi antioksidanlardan biridir.

 

11. Kahverengi Pirinç: Beyaz karbonatlar yerine bütün tahıllı yiyeceklere yönelmek, zeki bir hareket olur. Kahverengi pirincin bir porsiyonundan B vitamini, protein, manganese, selenyum, magnesyum ve birkaç değişiklik protein alaabilirsiniz.

 

12. Yosun: Yosunun yüzyıllardır Japon Mutfağı’nın vazgeçilmez besinlerinden biri olmasının iyi bir nedeni var.. . Alg içinde ilk olarak magnezyum, elde etmek üzere 25 farklı vitamin ve mineral barındırıyor.

 

13. Tere: Bir dahaki sefere kendinize bir salata hazırladığınızda, içine mutlaka tere de katın. Bu lifli yeşil sebzeler içeriğinde B1, B2, B6, C ve E vitaminlerinin yanı sıra, mangenese, caroten ve potasyum gibi mineraller de bulunduruyor.

 

14. Bakliyat ürünleri: Eğer iyileşme sürecindeyseniz ve enerji ve proteine ihtiyacınız varsa, bakliyatlar bütün da ihtiyacınız olan şeyler. Vücudunuzun dinç hücreleri üretmesini sağlarlar ve detoks sürecinde de epeyce etkilidirler.

 

15. Rezene: Rezeneyi çay olarak tüketebilir ya da yemeklerinizin içine kök olarak katabilirsiniz.