Günde Bir Meyve Yemenin Mucizevi Etkisi

Tarif Puanı
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

18 kişinin defterinde

Günde Bir Meyve Yemenin Mucizevi Etkisi

Günde bir meyve yemenin mucizevi etkisi

İçerdiği şeker bakımından tüketirken dikkatli olunmasını öneren bazı uzmanların aksine Oxford Üniversitesi’nin yaptığı bir çalışma, meyve tüketiminin hayati önemini ortaya çıkardı. Bu konuda yapılmış en büyük araştırma özelliğini taşıyan çalışmaya göre, her gün bir meyve yenerek alınan vitaminler ve mineraller, kalp krizi ve felç riskini üçte bir oranında azaltıyor.

STATİN KADAR ETKIN

Üstelik çalışmaya tarafından meyve yemek statin olmak kadar etkili. Statin (yüksek kolesterol tedavisinde kullanılan hap grubu) olarak adlandırılan haplar, yürek krizi riskini üçte bir oranında azaltıyor oysa adale ağrıları ve bitkinlik gibi ast etkileri şikayet konusu.

NTV’nin haberine göre bu kapsamlı araştırmada için yedi sene baştan başa Çin’de yarım milyon orta yaşlının beslenme alışkanlıkları incelendi.

Çinliler’in tercih edilmesinin nedeniyse, batılıların tersine çoğunlukla taze meyve tüketmiyor olmaları.

Araştırmadan, taze meyve yemenin sıhhat için fazla yardımsever olduğu ve tüketiminin teşvik edilmesi gerektiği sonucu çıktı.

MEYVE SUYU YERİNE TAZE MEYVE

“New England Journal of Medicine” dergisinde yayımlanan araştırmada, taze meyvenin tansiyonu düşürdüğü, meyvelerdeki liflerin bir takım hastalıklardan korunmada faydalı oldukları ve hem antioksidanlar içerdiklerine dikkat çekici ediliyor.

Batılı ülkelerde meyve yerine daha çok meyve suyu tüketildiğine dikkat çekilirken, meyve suyu yerine taze meyveyi bütün olarak yemenin önemine aksan yapıldı.

Ama uzmanlar, hastaların gerçi hekim tavsiyesine kadar hareket etmeleri ve meyve yedikleri için ilaçlarını bırakmamaları gerektiğine uyarı çekiyor.