Geleneksel Tatlıların Baş Tacı Aşure

Tarif Puanı
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

26 kişinin defterinde

Geleneksel Tatlıların Baş Tacı Aşure

Lezzetli olduğu kadar manevi bir anlamı da olan aşurenin tarihçesi insanlık tarihinin en eski zamanlarına, hatta Nuh Tufanına kadar dayanıyor. Rivayete göre Nuh Peygamber, gemisindeki iyi insanlar ve dünya yüzündeki her hayvandan birer çift ile tufandan kurtulduktan sonra, gemide kalan yiyecek malzemeleri ile bir şey pişirir. Bu pişirdiği şey, aşuredir. O günden bu yana, manevi bir anlam kazanan aşurenin fazileti ise paylaşmaktan geçiyor.

  Lezzetli Aşurenin Sırrı Nedir?

            Geleneksel tatlıların baş tacı aşurenin tarihçesi Kerbela olayına da dayanıyor. Aşure yapmak isteyenler için aşure ayı ne zaman sorusuna Muharrem aynın onuncu günü olduğu cevabı verilebilir. Bu tarih, aynı zamanda Kerbela olayının yaşandığı tarihtir. Böylelikle aşure, Kerbela şehitlerini de hatırlatan bir ritüele sahip. Aşure ismi ise, “Aşara” yani onuncu anlamına gelen bir sözcükten türemiştir. Yani aşure ayı ne zaman sorusuna verilecek cevap, sözcüğün içeriğinde saklı.

            Aşurenin birçok hazırlanma biçimi var. Bu geleneksel lezzeti başarılı kılmanın yolu, içeriğindeki malzemenin çeşitliliğidir. Bu mükemmel lezzetin içeriğinde buğday kuru fasulye, nohut gibi bakliyatların yanı sıra, kuru incir, portakal kabuğu, kuru üzüm, kuş üzümü kullanılıyor. Ancak daha farklı meyveler ve baharatlar konularak da lezzeti arttırılabilir. Örneğin elma, tarçın, karanfil, fındık kuru kayısı ve aklınıza gelebilecek envai çeşit malzeme ile hazırlanabilecek aşure, her hazırlanma şeklinde farklı lezzetlere doğru bir yolculuk yapmayı sağlıyor.

  Aşure Nasıl Pişirilir?

            Aşureyi pişirmeye önce bakliyat türünden olan malzemeleri yumuşayana dek haşlayarak başlanır. Tabii bunları bir gece öncesinden suda bekletmek, daha çabuk haşlanmasına yardımcı olacaktır. Malzemeyi tek bir tencerede toplamadan önce, incir ve kuru kayısının da haşlanması ve suyunun süzülmesi gerekiyor. Haşlama işlemi bittikten sonra bütün malzemeyi derin bir tencereye alarak suyunu ve şekerini eklemek gerekli. Bu sırada tencereye karanfil, elma, rendelenmiş portakal kabukları da eklenir. Aşurenin sırrı, belirli aralıklarla sürekli karıştırmaktır.

            Aşurenin hazırlanma süresi bakliyatların haşlanma süresine bağlıdır. Yaklaşık 1 saat kadar bir ön hazırlık süresi olan aşure malzemeleri, aynı tencerede şeker ve baharatlarıyla birlikte bir 30 dakika pişirildiğinde kıvamının arttığı görülecektir. Aşurenin renginin kararmaması için içerisine bir bardak kadar süt de eklenebilir.

            Aşurenin görselliği önemli olduğundan, kaselere alındıktan sonra üzerlerine nar taneleri, çekilmiş Antep fıstığı, toz tarçın serpebilirsiniz. Mükemmel bir lezzet olan aşurenin fazileti paylaşıldıkça artması, dostlukları pekiştirmesidir. Dolayısı aşureyi hazırladıktan sonra eşe dosta ikram etmek, işin en güzel kısmıdır.

 
[effecto-bar]