Fondü nedir?

Tarif Puanı
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

23 kişinin defterinde

Fondü nedir?

Temeli; peynirin bir kap içinde eritilmesi ve bu erimiş peynire uzun çatallarla ekmek ve sebze parçaları bandırıp yemeye dayanan fondü, yakın dostlarınıza yemek daveti vermek için de zahmetsiz ve eğlenceli bir ritüel. Konuklarınız gelmeden önce hazırlığınızı çabucak yapıp koşuşturmaya lüzum kalmaksızın siz de onlarla birlikte yemekten keyif alabiliyorsunuz. İşte sizin için İsviçre fondüsünün incelikleri.

Masanın ortasında elektrikli yuvarlak ve yassı bir cihaz, etrafında tabaklar içinde haşlanmış patates, darı ve soğan turşusu, kornişon, peynir çeşitleri, muhtelif ekmek, domates, salatalık, jambon, tam piknik gibi zengin bir masa. Meğer raklet (raclette) dedikleri bir İsviçre peynirinin ismiymiş ve ortadaki cihaz de raklet makinesiymiş. Makinenin etrafındaki üçgen metal kürekçikleri kauçuk saplarından tutup alıyorsunuz, içlerine raklet peyniri yerleştirip her tarafta yerine koyuyorsunuz. Cihazın üzerindeki rezistans da peyniri eritiyor. Kürekleri alıp sıcak peyniri tabağınıza döküyorsunuz. Sonradan da diğer malzemelerle ve şarapla birlikte afiyetle yiyorsunuz.

Nasıl yapılıyor
Fondü, yapımı harika basit bir yemek. Bunun için öncelikle içinde peyniri eriteceğiniz bir barbar ve daha sonra da bu kabı üzerine oturtacak bir ısıtıcıya ihtiyacınız var. Piyasada komple fondü setleri satılıyor ve masa üzerinde hayli şık duran bu setler tüm işinizi görüyor. Fakat muhakkak bu yemeği önce bir defa deneyip sevmelisiniz ki bir fondü setine paranızı yatırmaya deysin. O nedenle size önerim, evinizde minik boyutta bir çift tabanlı çelik tencere ya da dökme demirden mamul minik bir tencere varsa bunu fondü kabı yapmanız. Isıtıcı olarak da resimde gördüğünüz gibi metal bir yükseltici tedarik edip, altına ’tealight’ denilen alüminyum içindeki ufak mumlardan koymanız. Bu mumlar erimiş peyniri sıcak tutmaya yarayacak. Oysa çok artı mum kullanmayın. Zira fondü kabını ’kısık’ ateş mantığıyla ısıtmalısınız.

Geleneksel İsviçre fondüsü, İsviçre’nin ünlü iki peynirinin eşdeğer miktarda karışımından yapılıyor: Emmental ve gruyer. Bu peynirler çok hoş peynirler olmakla birlikte Türkiye’de hayli pahalı. İşin açık konuşmak gerekirse, eriyebilen her cins peynirle fondü yapılabiliyor. Lakin lütfen tost kaşarı kullanmayın. Zira kullanacağınız yerli eriyebilir peynirin de kendine has bir kokusu ve karakteri olmalı ancak erimiş hali de nefis olsun. Bazen farklı peynir karışımlarını da deneyebilirsiniz; örneğin gorgonzola veya rokfor ile krem peynir karışımı, veya eski kaşar ve Kars gravyeri karışımı gibi. Peynirlerin topaklanmaması için de sosa birkaç damla limon suyu koymalısınız.

Fondue

Sosa batırmak için bol malzeme
Fondü hazırlarken birincil yapmanız gereken, fondü kabının içine yarım diş sarmısağı bastıra bastıra sürerek tencerenin veya kabın dibiyle kenarlarına sarmısak lezzetini geçmek. Arkasından, kullanacağınız sıvıyı barbar ayarlamak. Bu akışkan geleneksel olarak beyaz şarap, fakat şarap yerine bira, su veya süt de koyabiliyorsunuz. Şarabı ısıtıp ateşi kıstıktan sonra rendelediğiniz peynirleri derece derece vahşi katıp karıştırıyor ve erimesini sağlıyorsunuz. Bu şekilde tüm peynirler eriyene dek karıştırarak sosu hazırlıyorsunuz. Bu aşamada karışımın içine bir ya da iki kaşık kirsch (kiraz likörü) eklemek ádetten. Lakin bulamazsanız benzer miktarda viski koyabilir ya da bu malzemeyi adamakıllı es geçebilirsiniz. Derhal artık fondü kabını sofraya getirip ısıtıcının üstüne oturtabilirsiniz.

“Masada peynir sosuna batırmak için neler bulundurmalıyız?” sorusuna gelince, ilk olarak küp şeklinde indirilmiş oldukça çok çıtır ekmek, az haşlanmış brokoli ve karnabahar çiçekleri, uzun indirimli havuç çubukları, küp kesik elmalar, mandalina dilimleri, küp indirimli salam veya jambon, veya canınız neyi daldırmak isterse onlar. Masaya bir de yeşil salata getirdiniz mi eğlence tamam. Şu Anda bundan böyle ister iki birey karşı karşıya romantik bir masada, ister çoluk çocuk bütün aile bandıra bandıra fondünüzü yersiniz, isterseniz de topluluk bir arkadaş partisi verebilirsiniz. Hayat, içine renk katabildiğiniz sürece güzel değil mi? Haftaya kadar güzellikle kalın.

Cikolata Fondu

Bayat ekmekleri yemenin yolu
Bu yemeğin ismi Fransızcadan geliyor: Fondre (erimek) ve fondue (eritilmiş). Ortaya çıkış öyküsü de hayli yıkıntıilginç. Bundan yüzyıllar öncesinde İsviçreliler yaz sonunda ve sonbaharda, kış baştan başa yiyecek içecek olarak tüketmek için ekmek ve peynir üretip depolarmış. Ancak zamanla bu ekmekler bayatlayıp sertleşir ve ara sıra oysa baltayla doğranacak ülkü gelirmiş. Peynirler de gün geçtikçe taşlaşırmış. Ama zamanla, yine İsviçre’nin bölgesel bir ürünü olan şarabı bu sertleşmiş peynirle karıştırıp ısıttıklarında kalın ve leziz bir sos elde edebildiklerini görmüşler. Bir De, bayat ekmekleri bu sosa bandırdıklarında ekmekler yumuşayıp yenebiliyor, hatta sıradan lezzetli bir hal de alıyormuş. İşte bunun üstüne aileler ocağın önüne dizilir, ateşin üzerindeki kara tencerede kaynayan bu sosa bandıra bandıra yeni keşfettikleri bu yemeği yermiş. Ne demişler, gereksinim bütün icatların anasıdır. Fondünün İsviçre dışarıya 1960’lı yıllarda tanınmış ve ABD’de 1970’lerin en ’in’ yemeği haline gelmiş.

Olağan peynir fondü
Malzemeler (4-6 kişilik): Bir diş sarmısak, yarıya kesilmiş; bir su bardağı beyaz şarap; bir tatlı kaşığı limon suyu; 250 gr. Gruyer peyniri (ya da Kars gravyeri); 250 gr. Emmental peyniri (ya da eski kaşar); 2 tatlı kaşığı darı nişastası; 2 çorba kaşığı kirsch (kiraz likörü); bir tutam yeni rendelenmiş muskat (isteğe tabi).

Yapılışı: Fondü kabının tüm iç yüzeyine sarmısağı bastırarak sürün. Beyaz şarabı ve limon suyunu koyup yavaşça kaynama noktasına getirin. Ateşi kısın ve rendelenmiş peynirleri derece derece kaba koyup tahta kaşıkla sürekli karıştırarak eritin. Minik bir kasede mısır nişastasını kirsch kullanıyorsanız kirsch ile, yahut iki kaşık suyla karıştırarak ezin ve bunu da erimiş peynir karışımına ekleyin. 2-3 dakika daha ve karışım kalın, pürüzsüz bir hal alana kadar karıştırarak pişirmeye devam edin. Fondünün fokur fokur kaynamasına asla izin vermeyin. İçine taze çekilmiş karabiber ve muskat ilave edip sofraya getirin. Küp kesik çıtır ekmekler ve saydığım diğer malzemelerden istek ettiklerinizle birlikte servis edin.

Tatlı rokfor fondue: Bir diş sarmısak, yarıya kesik; bir su bardağı tatlı beyaz şarap (ör. Safir); bir tatlı kaşığı limon suyu; 375 gr. rokfor ya da gorgonzola peyniri, çatalla ufalanmış; bir çorba kaşığı tepeleme krem peynir; 2 çorba kaşığı (icabında daha artı) darı nişastası; bir parça yeni rendelenmiş muskat (isteğe ast). Yanına servis için çıtır ekmek küpleri, elma küpleri, çekirdeksiz taze üzüm. Yukarıdaki tarife tarafından hazırlayın

Sadece peynir yok çikolata da eritilebilen bu sevimli setler için aşağı sunduğumuz setler size fikir verebilir.