Evde Yoğurt Nasıl Yapılır?

Tarif Puanı
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

18 kişinin defterinde

Evde Yoğurt Nasıl Yapılır?

Evde Yoğurt Nasıl Yapılır?
Yoğurt bağırsakların ihtiyacı olan birçok yararlı bakteriyi içinde barındırır. Besinlerin temel yapı taşlarındandır. Özellikle akşam yenen bir birkase yoğurt sizin rahat bir gece geçirmenizi sağlar. Kabızlık için yoğurt bulunmaz bir nimettir. Ayrıca içinde bulundurduğu kalsiyum sebebiyle kemikler için en önemli besinlerden biridir. Yoğurdun en önemli özelliği ise tok tutmasıdır.
Hazır satılan yoğurtların içinde katkı maddesi olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Özellikle çocuklar için ev yoğurdu tercih edilmelidir? Peki evde, ev yoğurdu yapmak zor mudur? Kesinlikle hayır.
Sütçünüzden aldığınız doğal inek sütünü süzek yardımı ile süzün. Ocağın altını yakın. Sütünüzü tencereye boşaltıp ocağın üstüne koyun. Sütünüzü kaynatın. Bir taşım kaynatınca altını kapatın. Sütün ocağa taşmaması için içine demir bir çay kaşığı atabilirsiniz. Sütünüzü güzelce pişirdikten sonra ocağın altını kapatın. Sütünüzü bir kenara alın. Soğumaya bırakın. Elinizle sıcaklığını kontrol edin. Elinizi yakmayacak dereceye gelene kadar bekletin.
Mayalamak işlemine geçmek için, önce bir cam kasenin içine 3-4 yemek kaşığı ev yapımı yoğurt koyun. Sütle biraz karıştırdıktan sonra mayanız hazır demektir. Sütün içine bu karışımı güzelce karıştırın. Yoğurdunuzun daha iyi tutmasını isterseniz içine bir miktar şeker koyabilirsiniz. Tencerenin kapağını kapatıp üstünü örtün. 5-6 saat üstü kapalı kaldıktan sonra açın.
Yoğurdunuzu buzdolabına kaldırın. Yoğurdun daha güzel tutması için cam bir kaba ya da çömleğe çalabilirsiniz.