Evde Pizza Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir

Tarif Puanı
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

21 kişinin defterinde

Evde Pizza Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir

Hamur en önemli puf noktasıdır. Mutlaka sütle yoğrulmuş olması gerekir. Fırından alıyorsanız hamuru muhakkak sütlü ekmek hamurlarını tercih edin eğer evde yapıyorsanız muhakkak sütle yoğurup mayalayın. Hamurda bir diğer önemli şey ise hamurun iyice yoğrulması ve mayalanmasıdır ekmek yapma makineleri mükemmel bir hamur hazırlar ne kadar yoğurursanız o kadar güzel bir hamur elde edersiniz.

Hamuru yoğurmakta ve özdeşleştirmekte zorlanıyorsanız hamurları küçük küçük parçalara bölüp birleştirin. Bu işlem birçok kez tekrarlandığında hamur kıvama gelecektir. Pizzanın lezzetli olması için hamuru çok ince açmak diğer bir püf noktasıdır ve bu işlem en zor işlemdir. Bu işlem için tepsi yağlanır. Hamurun üzerinde yağ dökülür ele yapışmasın diye.

Elinin ayasıyla hamurun üzerine basa basa ince bir şekilde yarım santim civarı yayılır bu çok uzun ve zordur kolayı yoktur azimle yapmalısınınki pizza lezzetli olsun. Unutmayın pizzadaki en önemli şey hamur. Bir diğer puf nokta ise hazırlanan ince açılmış hamurun üzerine biber ve domates salçası biraz baharatla ve suyla karıştırılarak hamurun üzerine sürülmelidir ve bu halde malzeme koymadan biraz fırınlanır ise pizzanız çok lezzetli olur.

Malzemeler en alta sucuk sosis pastırma gibi etli ürünleri koymalısınız. Üzerine mantar sırayla biber mısır domates ne malzemeniz varsa koyabilirsiniz. Ama unutmayın en alta etli ürünler sonra sebzeler sakın peyniri koymayın. Sebzeleri koyduktan sonra tekrar fırınlayın sebzelerin pişmesine yakın; kaşar, mozerella, beyaz peynir hangi peynirleri ekleyecekseniz, onları ekleyip tekrar fırınlayın bu şekilde her şey tam pişmiş olacaktır.

Fırının ısısı işe çok önemli fırın muhakkak 170 dereceden fazla olamamalıdır. Daha düşükte olmamalıdır. Bu puf noktaları uygularsanız çok lezzetli bir pizza elde edeceksiniz. Afiyet olsun.

[effecto-bar]