Et Terbiye Yöntemleri Nelerdir?

Tarif Puanı
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

17 kişinin defterinde

Et Terbiye Yöntemleri Nelerdir?

Et Terbiye Yöntemleri Nelerdir? 

Türk mutfağın da et ve et ürünlerinin çok geniş bir yere sahip olduğunu biliyoruz. Hemen her yemekte kullanılan etin terbiyelenerek pişirilmesi etin daha lezzetli olmasını sağlamaktadır. Eti terbiyeleyerek yemeklerinizi pişirdiğiniz de etin farklı bir tadını da ortaya çıkarmış olursunuz. Bir çok ev hanımı eti terbiyeleme de klasik yöntemlere başvurmaktadır. Eti marine ederek pişirdiğiniz de tat olarak farklı ve değişik lezzetleri denemiş olursunuz. Eti terbiyeleme yöntemlerine gelirsek; herkesin bildiği en klasik yöntem zeytinyağı, kekik ve defne yaprağı ile yapılan terbiyelemedir. Bu yöntem çok sıkça kullanılır. Bunun dışında etinizi terbiyeleyebileceğiniz farklı yöntemler de bulunmaktadır.

Etler Nasıl Terbiye Edilir? 

Klasik terbiyeleme yönteminin zeytinyağı, kekik ve defne yaprağı olduğunu belirtmiştik. Bu karışım içerisin de etinizi yirmi dört saat beklettikten sonra pişirebilirsiniz. Etiniz hem yumuşak hem de daha lezzetli olacaktır. Bu yöntem dışında bir de çeşnili bir sos hazırlayıp etinizi marine edebilirsiniz. Yine zeytinyağı, sarımsak ve aktarlar da bulabileceğiniz yedi çeşit baharattan oluşan karışımı karıştırarak etinizi bu karışıma yatırıyorsunuz. Ertesi gün etinizi sos ile beraber pişirme işlemi yapıyorsunuz. Etin daha fazla yumuşak olmasını isterseniz sosun içerisine bir adet soğanı rendeleyebilirsiniz. Baharatlar etin lezzetini en iyi şekilde verecektir.

Et Yemeklerini Daha Nasıl Lezzetli Pişirebilirsiniz 

Eti uygun ve güvenilir bir kasaptan satın aldıysanız etin tadı sürekli aynı kalacaktır. Fakat etin pişirilmesin de kullanılacak olan yöntem lezzetinin farklılaşmasına sebep olabilir. Bazen eti pişirirken tuz koyulduğun da etin sertleştiğini görebilirsiniz. Bu yüzden et yemeklerin de tuz sonradan katılarak pişirilir. Et yemeklerini yaparken etleri terbiyeleme yöntemini tercih ettiğiniz de hem kullanılan baharat aroması ete geçer hem de etin yumuşaması sağlanmış olur. Et yemeklerini pişirirken tereyağı ya da kuyruk yağı kullanmanız etin lezzetini arttıracaktır. Köfte yaparken içine kullanacağınız baharatları özel olarak seçerseniz daha lezzetli köfte yapmış olursunuz. Bu baharat karışımlarını aktar ya da büyük süpermarketler de bulabilirsiniz. Eti seçerken ne için kullanacağınıza karar verip etinizi tercih etmeniz en doğrusudur.