Elinin Lezzeti Diye Olan Tabir Doğru Mudur?

Tarif Puanı
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

33 kişinin defterinde

Elinin Lezzeti Diye Olan Tabir Doğru Mudur?

            Bir davete yahut bir restorana gidiliyor. Çeşit çeşit yemekler yapılmış, pastalar yapılmış oluyor ve tadanların damağında tadını bırakmış lezzetlerin nasıl elde edildiği konukların aklında soru işareti olarak kalıveriyor. Tarifler alınıyor ve sıra aynı lezzeti elde etmek için kolları sıvamaya geliyor. Tarifte yazılanlar birebir uygulanıyor ancak daha önce yenilenlerin lezzeti tam anlamıyla yakalanamıyor.

            Bir de nasıl yapıldığını görmek ve bu şekliyle uygulamak isteniyor ancak yine aynı sonuç elde edilemiyor. Bu noktada tariflere ek olarak “el lezzeti” deyimi kendisine yer buluyor. Peki, elinin lezzeti tabiri haklı bir tabir midir? Yalnız halk arasında söylenegelen bir deyim midir? Bilimsel olarak araştırılmış ve kanıtlanmış bir sonuç olmamakla birlikte genel kabul gören “elinin lezzeti” deyimi neredeyse herkesçe de kabul edilmektedir. Hatta elinin lezzetli olması için edilen dualar dahi mevcuttur.

Elinin Lezzeti diye olan tabir doğru mudur?

El lezzeti aynı tarifi uygulayan iki kişinin farklı lezzetleri yakalıyor olmasının başkaca bir açıklama bulamamış oluşu ile doğmuştur. Ortam şartlarının farklılığı, tarifte kullanılan ürünlerin markalarının farklı oluşu ya da özellikle pasta tariflerinde farklı fırınların kullanılması elde edilen sonuçların farklı olmasında da ciddi bir etken olmakla birlikte, tüm şartların aynı olmasına karşın elde edilen farklı sonuçlar için başka bir açıklama mevcut değildir. Bu durumda el lezzetinin bilimsel olarak kanıtlanmasa da varlığı inkâr edilemez bir sonuçtur.

Elin Lezzetli Olması İçin Ne Yapılabilir?

El lezzeti için her şeyden önce yapılacak olan tarifin püf noktalarını iyice öğrenmeli ve bunları dikkatle uygulamalısınız. Bunun dışında dikkat edilmesi gereken asıl husus ise, yapılacak tarifin keyifle, huzur ile yapılmasıdır. Keyifle yapılan işten alınan verimin maksimum olacağı gibi aşk ile yapılan yemeğin de lezzetli olacağı şüphesizdir. Bu durumda püf noktalara dikkat edildiği kadar keyifle, aşk ile yapılan yemeğin de lezzetinin bambaşka olacağı göz ardı edilmemesi gereken bir husustur.


[effecto-bar]