Damaklardaki Unutulmaz Lezzet Tencerede Ayva Tatlısı

Tarif Puanı
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

26 kişinin defterinde

Damaklardaki Unutulmaz Lezzet Tencerede Ayva Tatlısı

Son derece güzel bir lezzete sahip tencerede ayva tatlısı, her evde kolay bir şekilde yapılabilecek tariflerdendir. Tatlılar konusunda kalori hesabı yapılıyor olsa da, ayva tatlısı kalorisi çok fazla hesap yapılacak tatlılardan da değildir. Bayramlarda, aile yemeklerinde ya da Ramazanda sofralara misafir olabilecek bu tatlı, herkesin yapabileceği pratik bir tarifle merak edenler için sunulmaktadır.

 • Kişi Sayısı:
  4-5 kişilik
 • Hazırlama Süresi:
  20 dakika
 • Pişirme Süresi:
  90 dakika

Malzemeler

 •  3 tane ayva
 •  6 Türk kahvesi fincanı toz şeker
 •  1 tane çubuk tarçın
 •  10 tane karanfil
 •  1/2 su bardağından biraz fazla su

 

 Serviste kullanılmak için :

 •  Kaymak
 •  Toz antep fıstığı

Yapılışı

Ayvalar güzelce yıkandıktan sonra, ikiye bölünerek soyulup orta kısmındaki sert bölümleri de kesilerek, derin bir kaptaki limon suyu konulmuş suya konularak kararmaması için bekletilir.

Bu esnada ayvaların orta kısmındaki çekirdekler, daha sonra kullanılmak üzere ayrı bir kaba konulmalıdır. Bu işlemlerden sonra geniş tencere içerisine orta iç kısımları üstte kalacak şekilde ayvalar dizilerek, üzerlerine tarçın çubuğu parçaları, karanfil ve 1′ er fincan toz şeker yerleştirilir.

Son olarak tencereye su da döküldükten ve ayva çekirdekleri konulduktan sonra ocak yakılıp, tencere kapağı kapatılarak su kaynayıncaya kadar ayvalar orta ateşte pişirilir.

Su kaynadıktan sonra ise, ocak ateşi kısılarak 1,5 saat daha pişirilmeye devam edilir. Önemli olan nokta ayvalar pişerken tencerenin kapağının açılmamasıdır. Bu sırada ayvalar yumuşayıp, rengini değiştirecektir. Ayvaların rengini değiştirerek pembeleşmesi, yaklaşık olarak 1 saat sonunda gerçekleşmektedir.

Bu kıvama geldiğinde ocak kapatılarak, tencere ocaktan alınabilir. Pişmiş olan tencerede ayva tatlısı geniş bir servis kabına aktarılıp, üzerlerine de tenceredeki suyundan gezdirilerek soğuması için en az 3 – 4 saat bekletilir.

Bir gece önceden yapılarak bekletilmesi, tadının daha da oturmasını sağlayacaktır. Eğer ki ayva tatlısı kalorisi ile ilgili daha dikkatli olmak isteyenler var ise, şeker oranı isteğe göre değiştirilebilir. Soğuyan ayva tatlısı üzerine kaymak koyulup ve antep fıstığı serpiştirilerek servis edilebilir. Tercihe göre süsleme malzemelerinde değişiklik yapılabilir.

 Afiyet olsun.

[effecto-bar]