Chia Tohumlu Çilekli Yoğurt Tarifi

Tarif Puanı
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

28 kişinin defterinde

Chia Tohumlu Çilekli Yoğurt Tarifi

Günümüzde sağlıklı beslenmek ve diyet yaparak formuna kavuşmak isteyen kişilerin çokça kullandığı Chia tohumu, sindirim sistemini rahatlatması ve kemikleri güçlendirmesi ile bilinir. Chia tohumunun tek başına tüketilmesi istenmediği ve destekleyici gıda ürünleri ile beraber tüketilmesi daha faydalı olduğu için gıda sektöründe birçok Chia tohumu kullanılan ürünler vardır. Bunların başında gelen Chia tohumlu yoğurt, sindirim sistemi rahatsızlıkları için tercih edilmektedir. Aşağıda Chia tohumlu çilekli yoğurt tarifi için gerekli bilgiler verilmiştir.

 • Kişi Sayısı:
  2 kişilik
 • Hazırlama Süresi:
  10 dakika
 • Pişirme Süresi:
  0 dakika

Malzemeler

 •  2 su bardağı süzme yoğurt,
 •  200 gr çilek,
 •  3 yemek kaşığı agave şurubu,
 •  1 yemek kaşığı hindistan cevizi,
 •  1 yemek kaşığı Chia tohumu.

Yapılışı

 1- Chia tohumlu çilekli yoğurt tarifi için öncelikle kullanılacak çilekleri sapları koparılmalıdır. Çilekler, küçük küpler halinde dilimlenerek kesilmelidir.

 2- Kullanılacak süzme yoğurdu, yukarıda belirtilen miktardaki hindistan cevizi ile iyice karıştırın. Doğal tatlandırıcı olarak şeker hastalarının çoğu zaman tercih ettiği agave şurubunu yapılan yoğurt karışımına ekleyin.

 3- Karışımı iyice karıştırarak agave şurubunun yoğurt içerisine homojen olarak dağılmasını sağlayın.

 4- Önceden hazırlanmış servis tabaklarının veya kaselerin zeminlerine az miktarda Chia tohumu yerleştirin. Yerleştirilen Chia tohumlarının üzerine yapılan yoğurt karışımını eşit olarak paylaştırın.

 5- Küp şeklinde kesilmiş çilek parçalarını yoğurt üzerine yerleştirin. Bu çilekler yoğurt karışımının yapılması sırasında da karışıma eklenebilir.

 6- Çileklerin eklenmesi ile beraber hazır olan tatlıyı en az bir saat buzdolabına koyarak soğumasını bekleyin. Soğuduktan sonra Chia tohumlu çilekli yoğurt, artık servise hazır hale gelmiş olacaktır.

[effecto-bar]