Boynuzlu Kavun (Kiwano) Nedir, Nasıl Yenilir ?

Tarif Puanı
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

24 kişinin defterinde

Boynuzlu Kavun (Kiwano) Nedir, Nasıl Yenilir ?

Yeryüzünde bırakın tadını ismini dahi duymadığımız birçok meyve mevcut. Bunlardan bir tanesi de boynuzlu kavun meyvesidir. Bir diğer adı ile kiwano olarak da biliniyor. Boynuzlu kavun olarak bilinen meyvenin ana vatanı Afrika’dır. Bir tür asma özellikli bir bitkinin meyvesi olarak da biliniyor. Bu özelliğinden dolayı kendisine Afrika salatalığı ya da kiwano salatalığı adı da veriliyor. Ülkemizde ise genellikle güney kıyı şeridimizde bulunuyor ve Alanya kavunu olarak da adlandırılıyor.

Kiwano Meyvesi Nerede Bulunur?

Boynuzlu kavun isimli meyvenin ana vatanı Afrika olmuş olsa da Yeni Zelanda, Avustralya ve Amerika gibi birçok yerde de görülebiliyor. Ülkemizde çok sık rastlanmasa da ülkemizde de yetiştirilen bir meyve olarak dikkat çekiyor. Boynuzlu kavun olarak bilinen kiwano meyvesinin diğer meyvelerde olduğu gibi birçok faydası söz konusudur.

Kiwano Meyvesi Nedir?

Bu meyveye boynuzlu kavun denmesinin ana nedeni meyvenin olgunlaşma durumunda çevre kısmında kabuklaşma meydana geliyor. Bu kabuk ile birlikte turuncu rengini alıyor. Bu nedenle renk ve görüntü anlamında kavunu andırmasından dolayı bu isim veriliyor. Meyvenin olgunlaşma aşamasında meydana gelen kabuklarda çıkıntılar meydana geliyor ve bu çıkıntılar boyunuza anımsattığı için de boynuzlu kavun ismi veriliyor.

Kiwano Faydaları Nelerdir?

Kiwano meyvesi olan ve halk arasında boynuzlu kavun olarak adlandırılan boynuzlu kavunun faydaları oldukça fazla. Boynuzlu kavunun en büyük faydalarından birisi de bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Bağışıklık sisteminin güçlendirmesi ile birlikte vücudun enfeksiyonlara karşı doğal kalkanının da gelişmesini sağlamaları açısından kişilerin kolay bir şekilde hastalanmalarını engelliyor. Bunun yanı sıra kiwano meyvesinin faydaları arasında vücutta bulunan toksinlerin vücut dışına atılımını kolaylaştırması nedeni hücrelerin daha sağlıklı olmasını sağlıyor. Aynı zamanda idrar yolu enfeksiyonlarının daha çabuk bir şekilde geçmesini sağlıyor. Kemikleri ve iskelet sistemini güçlendirmesi bakımından da oldukça kaliteli bir meyve olarak biliniyor. Özellikle gelişmekte olan çocukların bu meyveyi tüketmeleri ile birlikte kemik ve iskelet sistemlerinin daha gelişmiş olması sağlanıyor.

Kiwano Nasıl Yenir?

Boynuzlu kavun olarak bilinen kiwano meyvesi nasıl yenir sorusunu soran birçok kişi mevcut. Bu meyve tadı itibari ile kavuna ve çekirdekleri itibari ile de salatalığa benziyor. Meyve kesilerek içindeki çekirdekler ayıklandıktan sonra dilimlenme usulü ile yenilebiliyor. Boynuzlu kavun nasıl yenir sorusunun bir başka cevabı ise ayrılan çekirdeklerin de faydalarının çok sayıda olmasından dolayı çekirdeklerinin ayrıca tüketilmesi gerekiyor. Kiwano meyvesi aynı zamanda diş ve diş etlerini de güçlendirdiği için dişlerin güçsüzleşmesini ve çürümesini de engelliyor.

[effecto-bar]