Bebek Gelişiminde Beslenmenin Rolü

Tarif Puanı
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

30 kişinin defterinde

Bebek Gelişiminde Beslenmenin Rolü

Bebeklerin gelişiminde beslenmenin rolü büyüktür. Bebekler ilk 6 ay anne sütü, eğer anne sütü yeterli gelmiyorsa, doktor tavsiyesi ile ek gıdayla beslenirler. Bebeklerin sağlıklı bir şekilde gelişmelerinde en büyük etken anne sütüdür. Uzmanlarda bebekleri anne sütü yeterli ise iki yaşına kadar emzirmelerini söylemektedirler. Bebeğin beyin ve vücut gelişimi için anne sütü dışında 6. aydan sonra ek gıda tercihleri de çok önemlidir.

6 Aydan Sonra Bebekler

Bebekler 6. aylarını doldurduktan sonra anne sütünün yanı sıra ek gıdaya geçiş yaparlar ve ilk verecekleri bütün ek gıdaları 3 gün süren alerji testine tabi tutarlar. Her verdikleri gıdayı 3 günün sonunda bebeklerinde herhangi bir alerjik yan etki göstermezse vermeye devam ederler. Bu süreçte alerji testi yanı sıra ilk 6-9 ay arası ve 9- 12 ay arası değişen sebze, meyve ve diğer gıdalar arasında da verilmemesi gereken besinler vardır. Bunlar daha çok bebeklere her ay rutin yapılan doktor kontrollerinde doktor önerisi üzerine verilmelidir.

6 . Aydan sonra bebeklere verilen besinler püre halinde bebeklere tattırılır ilerleyen aylarda yerini çorba ve sıvı gıdalara devreder. Bebeklerin gelişimi için anne sütü yanında verilen ek gıdalar sabah, öğle ve akşam ve ara öğün olmak üzere denge kurulmalıdır. Beslenme rutinini benimseyen bebeklerin gelişimi boy, kilo ve fiziksel etkinlikleri daha düzenli ve sağlıklı olur.

Bir Yaşından Sonra Bebekler

On ikinci aydan yani bir yaşından sonraki bebekler kendi yemeklerini kendileri keşfeder yiyebilir bu onların hem fiziksel gelişimlerini hem kişiliklerini hem de motor becerilerini geliştirir. Yemeklerini döke saça üstlerini kirleterek özgürce yemeleri kendilerine olan öz güvenlerini geliştirir. Ebeveynlerin bebekleri için yeteri kadar yemek tarifi bilmeleri ve araştırmaları her defasında aynı menüleri bebeklerine sunmamaları için yardımcı olur.

[effecto-bar]