Barbunya Ve Tekir Balığı Arasında Fark Var Mıdır ?

Tarif Puanı
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...

35 kişinin defterinde

Barbunya Ve Tekir Balığı Arasında Fark Var Mıdır ?

Barbunya ve Tekir balığı birbirine çok benzer. Aynı aileye sahip olan bu iki balık türü de pembe ve kırmızı renklere sahiptir. Balığı sadece tüketmeyi seven kişiler tarafından sıklıkla birbirine karıştırılan bu iki çeşit balıkçılar tarafından kolaylıkla birbirinden ayrılır.

 

 

Barbunya Balığının Özellikleri

Barbunya balığının burun kısmı tekir balığına nazaran oldukça diktir. İki balığın baş büyüklükleri ve göz konumlarının değişik olması tekir balığı ve barbun balığı arasındaki farklar olarak gösterilebilir. Tekirin baş kısmında yatay olarak genişleyen açı barbunda dik olarak genişler. Yine tekirin baş yüksekliği daha uzunken barbunun daha kısadır. Bu özellik nedeniyle barbun balığında ağız yapısı göz hizasına kadar gelir. Tekirde ise baş büyük olduğu için ağız göz hizasına kadar gelemez.

 Tekir Balığının Özellikleri

Tekir balığının en ayırt edici özelliği kahverengi sakallarıdır. Bu yapı göğüs yüzgecinden daha uzundur. Tekirin sırt yüzgecinde görülen siyah benekler barbundan ayrılmasını kolaylaştırır. Her iki balığın gözaltında bulunan pul sayısı da birbirlerinden ayrılmalarını sağlar. Pullar tekirde 2 adet ve barbunda 3 adettir. Ancak bu pulların çok kolay bir şekilde dökülmesi ayrımın balıkçı tezgahlarında yapılmasının önüne geçer.

Barbun Balığının Faydaları Nelerdir?

Barbunya balığıyla lezzetli tarifler denenebilir. İçerdiği besin değerleriyle hemen herkes tarafından rahatlıkla tüketilebilen barbun, yağ ve protein miktarı açısından dengelidir. İçerdiği kalori oranıyla diyet listeleri için de uygun olan barbunya doğru pişirilmek şartıyla rejim yapanlar tarafından da tercih edilebilir.

Barbun balığı faydaları açısından değerlendirildiğinde öne çıkar. 100 gramlık bir porsiyonun içinde;

 -110 kalori

 -20 gram protein

 -3,80 gram yağ

 -50 mg kolesterol

 -70 mg sodyum ve

 -360 mg potasyum bulunur.

Şeker ve karbonhidrat barındırmayan barbun, faydalı ve lezzetli bir beslenme seçeneğidir. Hamilelerin, emziren annelerin ve gelişim çağındaki çocukların düzenli olarak balık yemesi tavsiye edilir. Kalp hastalığına karşı koruyucu etki gösteren barbunya balığı aynı zamanda kemikler için güçlendirici ve astık krizlerini engelleyici rol oynar.

Tekir Balığının Faydaları Nelerdir?

Omega 3 ve kalsiyum deposu olan tekir balığı ülkemizde özellikle Ege bölgesinde avlanır. Konservesinden ziyade taze tüketilmesi önerilen balık, kalp rahatsızlıkları için deva niteliğindedir. Barındırdığı kalsiyum ile kemik gelişim üzerinde etkili olan tekir balığı faydaları saymakla bitmez. Menopoz döneminde yaşayan kemik erimelerinde etkili bir destek sağlayan tekir balığı haftada iki kere tüketilmelidir. Diyabet hastalığı, astım hastalığı ve kanser türleriyle mücadelede tekir balığından doğal destek alınabilir. Gelişme çağında tekir tüketen çocuklar ilerleyen yaşlarda bunun karşılığını kemik yapılarındaki sağlamlıkla görebilirler.

Tekir balığının en lezzetli ve sağlıklı pişirilme biçimi kağıt kebabıdır. İçi temizlenen balıklar tuz ve biberle tatlandırılır ve fırın kağıdına sarılır. Paket içine domates, defneyaprağı ve limon konarak aroma artırılabilir. Önceden ısıtılmış fırında 25 dakika pişirilecek olan balık besin değeri korunarak sağlıklı bir şekilde tüketilebilir.

[effecto-bar]