Alabalık Köftesi

Tarif Puanı
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

20 kişinin defterinde

Alabalık Köftesi

Köfteyi sevmeyen var mıdır? Bir kez de köfteyi balık etinden hazırlanmış olarak deneyin. Nadide bir ana yemek olarak hazırlayacağınız balık köftesi için kılçıksız bol beyaz eti olan balık çeşitlerine ihtiyacınız olacak ki alabalık bu açıdan iyi bir seçim oluyor. Kolayca ayrılan tek parçalık kılçığı sizi kılçık ayıklama derdinden kurtaracak. Geri kalanı normal köfte hazırlaması gibi yapılıyor. Beyaz etten yapıldığı için kırmızı et ile arası iyi olmayanlarca da sevilebilir.

  • Kişi Sayısı:
    5 porsiyondur. kişilik
  • Hazırlama Süresi:
    30 dakika dakika
  • Pişirme Süresi:
    20 dakika dakika

Malzemeler

3 büyük alabalık

Orta boy bir kase bayat ekmek içi

2 orta boy kuru soğan

1 yumurta

Yeterince tuz ve karabiber

Kızartmak için sıvı yağ

Biraz kimyon

Yapılışı

Bir tencere suda içleri temizlenmiş alabalıkları haşlayın. Sonra soğusunlar ve balıkları mutfak tezgahında güzelce ayıklayın. Derileri, kuyruğu, kafası ve ve tek parça kılçığı çıkacaktır. Küçük kılçıkların bile kalmadığı lop beyaz etleri yoğurma kabınıza alın.

 

İçine çok küçük parçalar böldüğünüz kuru soğanları ve diğer malzemeyi katın. Soğanları ve ekmek içlerini ayrı ayrı robotta çekip koymak size pratiklik sağlayacak. Sonra bütün malzemeyi güzelce yoğurun. Elinizle bildiğiniz köfte şeklini verin, üzerini hafifçe bastırın.

 

Tavada sıvı yağı kızdırın. Köftelerinizi bu yağda güzelce çift taraflı kızartın. Kızaranları kağıt havlu üzerine alarak fazla yağlarını emdirin.

 

Bundan sonra yapılacak olansa tamamen servis önerileridir. Köftelerin veya balığın yanına her zaman için salata ve bir parça kızarmış patates çok iyi gider. Yeşil salata, çoban salata, turşu gibi garnitürleri deneyebilirsiniz. İsterseniz tabağın kenarına pilav bile koyabilirsiniz. Roka veya kırmızı soğan dilimleri ile de servisiniz güzel olur.

 

Alabalık köftesini sadece tabak servisi olarak düşünmeyin. Çocuklarınız için çok lezzetli sandviçleri bu köfteden de hazırlayabilirsiniz. Balık eti her zaman, herkese çok yararlıdır. Izgara yapmanız ise pek öğütlenmiyor. Balık köftesinin kızartılması daha güzel oluyor. Ama isterseniz ızgara yapmayı da deneyebilirsiniz. Mutfakta çalışmak biraz da yeni tatlar yaratmaktır. Bu tadı beğenirseniz kızartmanın yerine çok daha sağlıklı olan ızgarayı kullanabilirsiniz.