Acıyan Tereyağının Acısını Almak İçin Ne Yapılır?

Tarif Puanı
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

16 kişinin defterinde

Acıyan Tereyağının Acısını Almak İçin Ne Yapılır?

Acıyan Tereyağının Acısını Almak İçin Ne Yapılır?
Tereyağı mutfakta kullandığımız en sağlıklı yağlardan biridir. Özellikle pilavlarda, et yemeklerinde omletlerde ve hamur işlerinde kullandığımız tereyağını bozulmadan, acımadan muhafaza etmek önemlidir. Tereyağı acıdığı zaman yemeğe de acı bir tat verir. Yemeğin lezzetini bozar. Bu nedenle tereyağını fazla bekletmeden kullanmayı tercih edin. Ancak uzun zamandır kullanılmayan ya da buzdolabında unutulan tereyağının tadı acıyabilir.

Acıyan tereyağınızı atmayın.
Tereyağının acısını almak için, acıyan tereyağınızın ortasına kabuklarını soyduğunuz bir havuç yerleştirin. Bir gece havucu tereyağının içinde bekletin. Bekleme işlemi bittikten sonra havucu tereyağının içinden alın ve çöpe atın. Havuç tereyağının acı tadını alacaktır.
Tereyağının buzdolabında acımasını engellemek için yağınızı dolaba koymadan önce tuzlayın. Tuz tereyağının acılaşmasını önleyecektir.

Bir başka usül ise tereyağınız acıdıysa bir leğenin içine soğuk su koyun. Tereyağını bu suyun içine ıslatın. Arada sırada kaşıkla karıştırarak tereyağını küçük parçalara bölebildiğiniz kadar bölün. Bir gece suyun içinde tereyağını beklettikten sonra suyunu süzüp tereyağınızı cam bir kabın içine sıkı bir şekilde basın. Tereyağınız kullanıma hazırdır. Gönül rahatlığı ile yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

Tereyağını yemeklerinizde kullanmayı alışkanlık haline getirin. Tereyağı en sağlıklı hayvansal yağlardan biridir. İçinde doymamış yağ asitleri bulundurur. Ayrıca doğal bir yağ olduğu için tereyağı kilo aldırmaz. Vücudun yağlara da ihtiyacı vardır. Ancak bu yağlar zeytin yağı gibi bitkisel ya da tereyağı gibi hayvansal yağlardır.